Image

Війна як жахливе випробування для юності та виклик людяності в авторських новелах «Коли тобі шістнадцять…» та «Гуси, гуси-лебедята…»

Навчальний заклад: Комунальний заклад загальної середньої освіти «Ліцей №5 Хмельницької міської ради» Хмельницької області

Автор: Суховірська Вікторія Олегівна

Відділення: Літературознавство, фольклористика та мистецтвознавство

Секція: Літературна творчість

Область: Хмельницька

Опис:

Суть проєкту – вивчення особливостей новелістики про російсько-українську війну на матеріалі художньої учнівської творчості (авторських новел Суховірської Вікторії). З’ясовано, що авторським новелам як жанровому виду «малої» прози властиві такі риси: динамічний сюжет, поглиблена увага до особистості героя, чіткість зображуваних подій, несподіваність їх розвитку та розв’язки, лаконізм, яскравість та влучність художніх засобів. Сюжети новел надзвичайно експресивні, містять момент ситуаційної чи психологічної несподіванки, авторка акцентує увагу на змалюванні внутрішнього світу персонажів, динаміки їх переживань і настроїв. Твори тісно пов’язані ідейно, тематично, психологічно: герої оповіді – свідки та дійові особи війни, що стала протиприродним насильством над особистістю та викликом людяності. Художня деталь надає образам новел змістовності, виразності та єдності: цей мікрообраз є одним із важливих шляхів творення характерів, мотивації вчинків персонажів, зображення картин природи. В образах-архетипах, що відображають глибинну суть національного менталітету (дорога, степ, лебеді, рушник, храм, мати та батько, бабуся, сім’я), художня деталь посідає чільне місце. Новели насичені символами української етніки: знакові фітоніми української культури – набувають значення заслони від біди та внутрішньої сили юних персонажів.